urunkat100.jpg
 

Kablosuz Oda Termostatları


Honeywell, CM927 serisi kablosuz programlı oda termostatları ile konfor ve ekonomiyi birleştiriyor. İtalyan tüketici birliği Altroconsumo?nun dergisinde En Kaliteli (Best Quality) ve En İyi Seçim (Best Buy) seçilen CM927 serisi termostatlar ile Honeywell kendi oluşturduğu kalite ve fonksiyonellik çıtasını daha da yükseltiyor.

Kablosuz termostat masa üstü ayağı ile gün içinde değişik odalara yerleştirebiliyor. Böylece, kullanılan mekana göre sıcaklık kontrolü garanti ediliyor. Arkadan aydınlatmalı geniş sıvı kristal ekranı (60x38mm) üzerinden, değişen yazılı mesajlarla kullanıcı yönlendiriliyor.

RF-ID teknolojisi ile donatılmış CM927?lerle, ortam sıcaklığı haftanın her günü için ayrı 6?şar zaman - ayar değeri çiftine göre kontrol ediliyor. Tatil programı, parti modu, kapalı-gün gibi tek tuşla kolayca ulaşılan fonksiyonlar da içeriyor. Bu fonksiyon tuşları ile termostatın zaman programını değiştirmeden geçici durumların belli bir süreyle (1 saat ? 99 gün arası) geçerli kılınması sağlanıyor.

CM927 serisi termostatlar ?AFC-Adaptive Fuzzy-Logic Control? algoritması ile öğrenebilen üstün kontrol performansı sergiliyor. AFC ile termostatın, klasik (ON-OFF veya P+I kontrol) termostatlardan daha hızlı tepki vermesi sağlanırken, kararlı halde (steady-state) de hassas kontrole olanak veriyor. Kontrolör kendini şartlara göre ayarlayarak, kontrolü zor (örneğin gereğinden büyük seçilmiş veya ataleti yüksek yerden ısıtmalı) sistemlerde de aynı derece başarılı oluyor. Ayar değerinden öteye-aşma (over-shoot) durumunu önleyerek, enerji tüketimini azaltıyor. AFC algoritmasının yararları ilk 2-3 günlük öğrenme süresinden sonra tam olarak hissedilebiliyor.

On-off termostat girişi olan kazanlarda, termostat üzerinden kazanın bir saatte devreye girip-çıkma sayısı sınırlandırılıyor. Bu sayede, kazanın devreye girip-çıkma sayısı artırılmadan, en yüksek kontrol hassasiyeti elde ediliyor. Termostat AFC algoritmasının hesapladığı talep sinyaline göre, kazanın bir periyottaki devrede kalma süresini belirliyor.

Isıl yüklerin değişmesi ile kazan kapasitesi-ısıl yük arasında oluşan dengesizlik, kontrol performansını etkilemiyor.

CM927, oransal brülörlü kazanlarda R8810A OpenTherm arabirimi ile, AFC algoritmasının hesapladığı talep sinyaline göre gidiş suyu sıcaklığını otomatik olarak ayarlayabiliyor. Açık protokol ile marka bağımlılığı olmadan, OpenTherm?i destekleyen tüm kazanlarda odadan alev modülasyonlu kontrol sağlanmış oluyor.

Optimum-start programı ile, termostat ısıtmanın başlama saatini, istenilen oda sıcaklığına istenilen saatte (ör: 07:00?da 22°C) ulaşacak şekilde ayarlıyor. Termostat ilk ısıtma sürecini izler ve bu bilgiyi bir sonraki gün kullanılan rampa eğimini (ilk enerjilendirmede 3 °C/saat) hesaplamak için kullanır. Sistem başlama saatini zaman programından maksimum 2 saat öncesine ayarlar. Özellikle okul, ofis, dükkan gibi geceleri ısıtılmayan mekanların, soğuk gecelerden sonra kullanıma başlama saatinde istenilen sıcaklıkta hazır olmasını sağlar. Isıtma sistemi gereğinden daha erken çalışmaya başlamayarak optimum enerji harcaması gerçekleşmiş olur.

CM927, Honeywell?in diğer kablosuz kontrolörleri ile tam uyum içinde daha bütüncül sistemler de oluşturabiliyor. HR80 radyatör kontrolörleri, HM80 karışım zonu kontrolörleri ve HCE80 yerden ısıtma kontrolörleri ile birlikte kullanılabiliyor. CM927 üzerindeki zaman programı ile HR80 radyatör kontrolörlerine ayar değerleri bildirilebiliyor. 2 adet kalem pille çalışan kablosuz HR80 radyatör kontrolörleri, üzerlerindeki sıcaklık sensörleri ile CM927?den aldıkları ayar değerine göre radyatör vanasını konumlandırırlar. HR80?ler aynı zamanda ortamın ısı ihtiyacı konusunda HC60NG kazan kontrolörüne (veya R8810A OpenTherm arabirimine) geri-bildirimde bulunarak, kazanın tüm odaların ısı ihtiyacını karşılayacak şekilde çalışmasını sağlarlar ve tüm odalarda doğru sıcaklık elde edilir.

Honeywell R8810A üzerinden bağlanan AX5200SQ OpenTherm sıralı kazan kontrolörleri (maksimum 4) ile CM927, HR80, HCE80 gibi kablosuz kontrolörlerden gelen ısı talep bilgilerine göre birden çok OpenTherm kazanın (maksimum 20 kazan) sıralı modülasyonu sağlanabiliyor.

 CM927_User_Guide.jpg

Kablosuz Oda Kontrol
Kablosuz Oda Termostatları
RF Elektronik radyatör kontrolörü
Tüm Hakları Saklıdır © 1992 -2019 AE Bina Teknolojileri
Tasarım Ankara Rehberi  | Yayınlama Ankara Hosting